Hiena roku

Praca Nagroda wątpliwej przyjemności przyznawana corocznie wścibskim dziennikarzom. Tytuł wymyśliło Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, które postanowiło od tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiątego dziewiątego roku przyznawać ją każdemu dziennikarzowi, który wykazał się brakiem rzetelności i wyjątkowym lekceważeniem etyki dziennikarskiej, która dla każdego szanującego się dziennikarza jest jak dekalog. Stowarzyszenie chce w ten sposób piętnować wielu złych autorów publikacji, którzy piszą do pracy, wypowiadają się w radiu i telewizji, a przez których środowisko dziennikarskie traci w oczach odbiorców w całym kraju i na świecie. Oczywiście kategorie przyznawane dziennikarzom nie są brane pod uwagę, jeżeli chodzi o dziennikarzy zajmujących się prasą brukową, piszącą o plotkach i świecie gwiazd show-biznesu, ponieważ tam z zasady prawie każda informacja nie może być potwierdzona - bez potwierdzenia plotka jest o wiele bardziej sprzedajna niż fakt, a fakty nie zawsze interesują ludzi. Pierwszym "wyróżnionym" dziennikarzem w tej kategorii był Marcin Wrona, autor programu emitownego w TVN, pod tytułem "Pod napięciem".

Joseph Pulitzer urodził się w tysiąc osiemset czterdziestym siódmym roku na Węgrzech. Było to dziesiątego kwietnia, a zmarł dwudziestego dziewiątego października w tysiąc dziewięćset jedenastym roku w mieście Charleston w stanie Karolina. Był członkiem rodziny pochodzenia żydowskiego, zajmował się dziennikarstwem i wydawaniem przeróżnych publikacji prasowych. W tysiąc osiemset siedemdziesiątym ósmym roku zajął się wydawaniem "Post Dispatch", jednak porzucił to zajęcie, by w tysiąc dziewięćset trzecim roku zająć się Uniwersytetem Columbia, którego był rektorem głównym. Jest fundatorem słynnej w kręgach dziennikarskich nagrody przyznawanej rzetelnym, zaskakującym i oddanym pasji dziennikarzom, a także ludziom tworzącym muzykę oraz literaturę. Jego nagroda przyznawana jest głównie amerykańskim twórcom, ale dwóm polakom (fotografik Tomasz Tomaszewski) oraz pisarz Piotr Poraj. W tysiąc dziewięćset osiemdziesiątym dziewiątym roku został wprowadzony do St. Louis Walk of Fame - alei najbardziej zasłużonych obywateli.

Dziennikarstwo jako takie dzieli się na kilka specjalności. Reporterzy zajmują się zbieraniem informacji oraz opracowywaniem i sklejaniem aktualnych informacji, które uda im się zebrać. Korespondent natomiast przygotowuje materiał do wysyłki za granicą swojego kraju - bardzo często występujący jako korespondent wojenny, co jest bardzo niebezpieczną formą dziennikarstwa. Felietoniści piszą publikacje na temat aktualnych wydarzeń w formie analizy i kometarza, często posługując się ciętym językiem, ostro komentując aktualne wydarzenia. Zazwyczaj dziennikarze przechodzą etap rozwoju w taki sposób. Początkujący najpierw zostaje reporterem i zbiera informacje w terenie. Potem zostaje redaktorem, który zajmuje się wybieraniem, poprawianiem, czasami pisaniem artykułów do gazet. Felietonista jest zazwyczaj najstarszy rangą w redakcji - zna życie i wie, czego ludzie oczekują, potrafi skomentować to pod kilka kategorii społecznych wiedząc, co ludzie chcą usłyszeć, o czym, co ich zainteresuje. Jednak to jest tylko utarty schemat, który się przyjął, a tak naprawdę każdy może zaczynać przygodę z dziennikarstwem jakkolwiek chce.

Tagi: świat, nagroda, człowiek | Mapa strony

Najpopularniejsze

  • "Proces podejmowania decyzji dotyczących reklamy składa się z następujących stadiów: - ustalanie ce...
  • Praca grafika komputerowego nie jest nudna, to trzeba przyznać. Bardzo dobrze, kiedy jeszcze osoba ...
  • Jeśli chcemy odnosić sukcesy jako przedsiębiorcy, to musimy pomyśleć o reklamie i estetycznej formi...

Mercedes

Mercedes to symbol samochodowy, a także jedna z najbardziej znanych i cenionych marek na całym świecie. Ojcami Mercedesa są Gottlieb Daimler i Karl Benz, którzy w 1890 roku w Cannstatt założyli firmę Daimler-Motoren-Gesellschaft. Długo szukano orygin...