Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Praca Ponieważ rozmowa kwalifikacyjna dla wielu kandydatów oznacza olbrzymi stres to powstaje olbrzymia ilość poradników, które mówią o tym, w jaki sposób można bezboleśnie przebrnąć przez ten trudny moment. W gruncie rzeczy jednak wszystkie te poradniki są zbędne, jeśli zastosować się do kilku prostych, naprawdę podstawowych zasad. Po pierwsze należy uświadomić sobie, że idąc na rozmowę kwalifikacyjną idziemy na równą, niemal partnerską rozmowę i to na tematy nam bliskie, bo pisaliśmy już o nich w liście motywacyjnym. Pracodawca rozmową nie ma zamiaru nikogo straszyć a jedynie sprawdzić przygotowanie kandydata. Przed podejściem do rozmowy warto przestudiować jeszcze raz dokładnie własny list motywacyjny- nie wyglądałoby dobrze, gdybyśmy w liście za swoją mocną stronę uznali punktualność, a zapytani w czasie rozmowy kwalifikacyjnej o atuty- akurat o niej byśmy zapomnieli. Wchodząc do pomieszczenia, w którym odbędzie się rozmowa powinniśmy mieć przygotowane odpowiedzi na kilka pytań- dlaczego chce pan/ pani u nas pracować, jakich zarobków się pan/ pani spodziewa. Warto też przyswoić sobie podstawowe dane na temat firmy, w której szukamy pracy- to może mieć bardzo duży wpływ na przebieg rozmowy.

Czasem nie wystarczy idealne technicznie portfolio, świetnie przygotowana rozmowa i znaczące doświadczenia żeby osiągnąć sukces i dostać wymarzoną pracę. Wszystko to dlatego, że pracodawca, poza tym, że jest bezlitosnym selekcjonerem to żyje w świecie osadzonym w pewnej kulturze, w pewnym środowisku. I to środowisko kreuje jego wizerunek a także wizerunek ludzi, z którymi pracuje lub chciałby zacząć pracować. Co to oznacza dla kandydata? Spore trudności, ale też bajkowo proste rozwiązania. Zastosowanie pewnych uniwersalnych zasad kultury i obycia w świecie ludzi na poziomie jest przynajmniej tak samo ważne jak życiorys. Słaby list motywacyjny i niewielkie doświadczenie w eleganckiej, czystej teczce są równoważne wielkim doświadczeniom i wspaniałemu listowi z pozaginanymi rogami oddanymi w foliowej koszulce. Poza tym, że każdej firmie potrzeba specjalistów to potrzeba również ludzi, którzy potrafią wchodzić w odpowiednie relacje z otoczeniem. Dlatego sprana koszulka i jeansy nie są odpowiednim strojem na rozmowę kwalifikacyjną. Oczywiście, że na tym polu każda branża ma zupełnie inne wymogi i od kandydata na stanowisko szefa ekipy koszącej trawniki nikt nie wymaga garnituru, ale schludny ubiór jest po prostu poza wszelką dyskusją. Pracodawca liczy się bowiem z tym, że pracownik jest związany i często kojarzony z firmą także poza ramowymi godzinami pracy.

Tagi: zasada, wizerunek, pracodawca | Mapa strony

Najpopularniejsze

  • Informacje do konsumenta mogą docierać z różnych źródeł. Mogą to być środki masowego przekazu (tele...
  • Omawiając problemy rozwoju marketingu należy stwierdzić, że posługuje się on określonymi pojęciami....
  • Słuchając przeróżnych stacji radiowych, podobnie jak w przypadku oglądania telewizji, można co jaki...

Morgan

Początek o koncernie Morgan.Nie ma kompletnie żadnych wątpliwości co do tego, iż marka samochodów osobowych Morgan jest bardzo dobrą marką. Produkują oni naprawdę bardzo wysokiej klasy samochody luksusowe. Jest to jak najbardziej oczywista rzecz. Jed...