Kolejarz

Praca Kolejarz należy również do służb mundurowych chociaż jego praca różni się w znacznym stopniu od pracy policjanta i żołnierza. Zadaniem kolejarza jest w zależności od jego stanowiska prowadzenie maszynowozu lub sprawdzanie biletów. Kolejarze sprawdzają również stan techniczny wagonów i lokomotyw. Praca kolejarza wymaga często również pracy przez wiele godzin najczęściej w trasie. Tak jak praca kolejarza jest obarczona mniejszym ryzykiem jak to ma miejsce w przypadku innych służb mundurowych tak również odbija się to na jego zarobkach, które ogólnie rzecz biorąc nie są za wysokie. Niskie zarobki jednak nie zwalniają go od wiernej służby dla społeczeństwa jaka jest wymagana. Zarobki w konkretnym przypadku maszynisty nie są jednak dużo niższe od zarobków innych służb mundurowych a w niektórych przypadkach mogą je nawet przekraczać. Jednak należy wziążć pod uwagę fakt że maszynista odpowiada za praktycznie cały pociąg a poza tym musi mieć odpowiednie kwalifikacje. Kwalifikacje takie zdobywa się długo i wymagają one odpowiednio długiej praktyki.

Pracownik straży pożarnej ma duże znaczenie w funkcjonowaniu każdego kraju. Rolą podstawową pracownika straży pożarnej jest oczywiście gaszenie pożarów. Nie jest to jednak jedyna czynność jaką zajmuje się strażak. Strażacy wyjeżdżają również do wypadków kiedy w samochodach są uwięzieni pasażerowie będący ofiarami wypadków. Poza tym straż jest niekiedy wzywana w przypadkach uwięzienia przykładowo kotów na drzewie lub usunięciu gniazda szerszeni w budynku. Praca strażaka jest związana z dość dużym ryzykiem. Przede wszystkim pracujący w niej ludzie nie mogą mieć lęków wysokości gdyż w akcjach gaśniczych często muszą wchodzić po drabinach na duże wysokości gdyż inne drogi najczęściej są odcięte przez ogień. Innym ryzykiem również widocznym i oczywistym w pracy strażaka jest fakt że jest on narażony na poparzenia i zaczadzenie. Przeciwko zaczadzeniu chronią strażaków maski a przed poparzeniem kombinezony. Praca ta poza wzięciem na siebie ryzyka wiąże się również z koniecznością utrzymania dobrej kondycji fizycznej, niezbędnej do jej wykonywania.

Do wojska jak dotąd szli wszyscy zdrowi i zdolni do służby wojskowej młodzi mężczyżni poza pewnymi wyjątkami. Również pewna część kobiet służy w wojsku. Obecnie w Polsce rezygnuje się z obowiązkowego poboru do wojska. Wcześniej zwolnieni ze służby wojskowej często były osoby studiujące, karane i osoby cierpiące na choroby uniemożliwiające odbywanie służby wojskowej. Obecnie Polska przechodzi na armię zawodową. Oznacza to że wszyscy podlegający służbie wojskowej będą ją pełnić dobrowolnie i za odpowiednie pieniądze. Opinie są podzielone co do słuszności tego rodzaju służby ale ogólnie można stwierdzić że większość ekspertów jak również i większość populacji jest zwolennikami zawodowej służby wojskowej. Wynika to z faktu że w krajach w których taki rodzaj służby egzystuje od lat są przykładami na dobre funkcjonowanie zawodowej służby wojskowej. Żołnierzom takim płaci się więcej bo w przypadku zwykłego żołnierza poborowego żołd był naprawdę niski to jednak żołnierz zawodowy jest lepiej przygotowany ma lepszy sprzęt.

Tagi: mundur, służba, zarobki | Mapa strony

Najpopularniejsze

  • W internecie tkwi ogromny potencjał. Zwłaszcza w polskim, bowiem nasze zasoby sieciowe są wciąż ubo...
  • Logotyp to jeden z najważniejszych elementów istnienia firmy. Logo powinno towarzyszyć przedsiębior...
  • W historii dziejów ludzkości można wyróżnić zasadniczo trzy okresy: okres prawa naturalnego, gdzie ...

Kierownik

Kierownik jest to osoba zarządzająca sklepem. Kierownikiem staje się osoba, którą wybiorą właściciele sklepu, jeśli jest to market, ponieważ w mniejszych placówkach najczęściej jest nim właściciel. Kierownik ma bardzo odpowiedzialne zdanie, ponieważ ...