Korespondenci sportowi nie są obiektywni?

Praca

Relacjonowanie zawodów sportowych to jedna z najtrudniejszych spraw w dziennikarstwie. Z jednej strony owszem - to zupełnie inna wiedza i inne umiejętności niźli w przypadku dziennikarstwa bliskiego polityce, prawi czy ekonomii. Żeby napisać relację z meczu do dziennika wystarczy znać sto słów - tak mówi teoria. Dużo trudniej jednak o obiektywność. Dziennikarz sportowy zawsze jest sercem po stronie jednej z rywalizujących drużyn. Tym bardziej, jeśli dziennikarz relacjonuje mecz reprezentacji swojego kraju. Każdy się czuje wtedy patriota i utożsamia z ojczyzną. O obiektywizm ciężko, bez względu na wynik. Czy to będzie sport indywidualny, czy drużynowy to zawsze mamy swojego faworyta. To wedle niego dziennikarz prowadzi swoje relację. Jeśli zawody - tudzież mecz - zakończy się samotną porażka to rozgoryczenie zawsze bierze górę i spływa na sportowca fala krytyki. Jeśli nasz faworyt wygrywa, to dziennikarz pieje z zachwytu. To wynik decyduje o relacji... a gdzie tu idea dziennikarstwa?

Mediów jest wiele. Radio, telewizja, internet, prasa... nie sposób nie wiedzieć, co się w świecie dzieje. Zawsze wygrywa ten, który newsa podaje jako pierwszy. Nie zawsze jednak podaną informację czytamy, niekiedy nie zwracamy na dany artykuł nawet uwagi. Co decyduje? Liczy się tytuł, ilustracja, podpis pod zdjęciem, wytłuszczony tekst. Od tego zależy nasze zainteresowanie artykułem. Jeśli tytuł będzie kontrowersyjny, to duże prawdopodobieństwo, że zechcemy poznać treść artykułu. W drugiej kolejności naszą ciekawość będzie warunkowała fotografia ilustrująca temat. Jeśli będzie dobra i będzie ukazywała istotę newsa, to także zapragniemy go przeczytać. W dalszej kolejności jest tak z wytłuszczeniami i podpisami pod zdjęcia. Zdaniem wielu dziennikarzy cała tajemnica tkwi w tytule. Jeśli on zaciekawi, to nie ma silnych - zaintrygowany czytelnik zawsze wczytuje się w treść artykułu. Dlatego tez na pierwszych stronach gazet i czasopism zawsze jest temat wiodący, trudny, z ciekawym - wyzywającym wręcz tytułem.

Dziennikarstwo to modny zawód. W tym miejscu trzeba jednak wiedzieć, że dziennikarstwo to nie praca, to już pewien styl życia. Akceptując taką pracę musimy z góry zaakceptować fakt, że wolnych weekendów mieć mnie będziemy, że pracy jest dużo i o każdej porze dnia i nocy. Dziennikarstwo staje się też modnym kierunkiem na studiach. Nie ma chyba już w Polsce uczelni, na której nie było by wydziału lub kierunku o charakterze dziennikarskim. W tej wielości magistrów dziennikarstwa traci się jednak profesjonalistów. Na studiach wykładają ci, którzy tak naprawdę dziennikarstwo znają tylko z teorii. A ta znacznie różni się od realiów tej pracy. Okazuje się, ze młodzi dziennikarze nie są skuteczni. Tu już nie chodzi tylko o słabą znajomość prawa prasowego, czy o kiepskie zdolności pisarskie. Dziennikarze nie są dociekliwi, boja się trudnych tematów. A niestety - pisanie o wystawach specjalnie nie interesuje czytelników, bez pazura media stałyby się nieistotne.

Tagi: news, prasa, tytuł | Mapa strony

Najpopularniejsze

  • Już nieco częściej spotykany. Samochód osobowy MG J-type Midget jest już zdecydowanie częściej spot...
  • Konsument podczas dokonywania konkretnego wyboru produktu stosuje różne strategie działania (modele...
  • W historii dziejów ludzkości można wyróżnić zasadniczo trzy okresy: okres prawa naturalnego, gdzie ...

Sprzedawca butów w Stanach i w Polsce

Tym, że w każdym kraju i w każdej krainie inne są obyczaje nikomu nie trzeba chyba mówić. Nawet jeśli chodzi o wykonywane zawody. Co w jednym kraju uważane jest na poniżające w innym nie musi być haniebne, a wprost przeciwnie - można się tym niemal c...