Kryzys gospodarczy

Praca Według wielu specjalistów kryzys do Polski jeszcze całkowicie nie dotarł. Inni są jednak odmiennego zdania. Na pewno o kryzysie mogą mówić ludzie, którzy stracili pracę. Faktem jest, że wiele dużych fabryk upada, a wiele już upadło. Kryzys najbardziej zauważają pracownicy urzędów pracy, do których zgłasza się coraz więcej osób, które straciły pracę. Część z tych ludzi korzysta z zasiłku dla bezrobotnych, ale jest to przecież śmieszna suma, która na pewno nie wystarczy do utrzymania rodziny. Garstka z zapisanych na bezrobocie ludzi korzysta z możliwości dofinansowania z Unii Europejskiej na rozkręcenie swojej firmy. Wymagania w tej kwestii są bardzo duże, więc tylko część zakwalifikowanych do programu zdoła otrzymać pieniądze na start. Po pierwsze trzeba mieć dobry pomysł na biznes i sporządzić porządny biznes plan, co dla prostych ludzi nie jest łatwe. Po drugie, najważniejszym warunkiem jest odbycie kilkumiesięcznego szkolenia odnośnie dotacji i programów unijnych. Niektórzy bezrobotni korzystają też z darmowych szkoleń, które umożliwiają im zdobycie innego wykształcenia lub uzupełnienie posiadanego. Jeśli nasze curriculum vitae i list motywacyjny zostaną przez pracodawcę zaakceptowane, zostaniemy zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną. W zależności od rodzaju pracy, może mieć ona bardzo różny przebieg. Istnieją zawody, do których wymagane są specjalne predyspozycje psychofizyczne i podczas rozmowy lub testów kwalifikacyjnych możemy zostać przepytani pod tym kątem. Niektóre pytania mogą wydać się nam zupełnie absurdalne, z innymi nigdy nie mieliśmy okazji się zetknąć i w pierwszej chwili może być nam trudno na nie odpowiedzieć. Warto zatem przygotować się na niespodzianki i uzbroić w pewność siebie.

Pracodawcą jest osoba, która zatrudnia inne osoby. To jest najprostsza definicja. Już nawet kiedy zatrudnia się jedną osobę, to wtedy przedsiębiorca staje się pracodawcą. Kodeks pracy nakłada na pracodawcę wiele obowiązków. Pracodawca jest zobowiązany do znania ich i przestrzegania. Po pierwsze pracodawca musi zaznajomić pracowników z zakresem ich obowiązków, który muszą potwierdzić na piśmie. Pracodawca zobowiązany jest również do przestrzegania czasu pracy przez pracowników oraz zatrudniać osoby zgodnie z ich kwalifikacjami. Ponadto pracodawca jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo i higienę pracy w swoim zakładzie. Kolejnym obowiązkiem jaki nakłada Kodeks pracy jest przestrzeganie wypłacania wynagrodzenia na czas. Wszystkie dokumenty związane z pracownikami pracodawca musi przetrzymywać w aktach osobowych. Jednym z ostatnich i najnowszych zapisów dotyczących obowiązków pracodawcy jest zapobieganie w zakładzie pracy mobbingowi. Mobbing polega na zastraszaniu i nękaniu pracowników mające na celu ośmieszenie lub poniżenie go. W jaki sposób przedstawić się z dobrej strony pracodawcy? Pierwszym elementem, jaki jest istotny, jest przedstawienie naszych kwalifikacji. Jeśli potrafimy obsługiwać komputer, znamy języki obce, mamy prawo jazdy lub ukończony istotny kurs specjalistyczny, to są to jedne z czynników, które zwiększają nasze szanse na rynku. Być może posiadamy kierunkowe wykształcenie, które zdeterminuje fakt, że mamy większe niż inni szanse sprawdzić się w danym zawodzie. Wszystkie te rzeczy warto wypisać w naszym curriculum vitae, czyli CV, które składamy pracodawcy razem z listem motywacyjnym. Możemy jednak pochwalić się też np. tym, że nie palimy papierosów.

Tagi: praca, kodeks, biznes | Mapa strony

Najpopularniejsze

  • Może nie jest to typowe hobby, a jedynie pewna forma spędzania wolnego czasu, ale trzeba i o tym ws...
  •  Jeszcze kilka miesięcy temu filmy DVD były koszmarnie drogie. Za jedna pozycje musieliśmy płacić...
  • Dobra reklama to gra. Jej zadaniem jest działanie na nasza psychikę. Nie ma rzeczy, których nie pot...

radca prawny warszawa

 Radca prawny - tudzież adwokat to taki osobnik, któremu do końca nie można dawać wiary. Dlaczego? Kiedy idziemy po poradę do adwokata, to ten zawsze będzie nas namawiał do wystąpienia na drogę sądową. Dla niego to żyła złota. JKiedy decydujemy się...