List motywacyjny

Praca Zdecydowana większość pracodawców zamieszczając ogłoszenie o poszukiwaniu pracowników wymaga od kandydatów na stanowisko wysłanie tzw. aplikacji. Praktycznie zawsze jest to minimum CV (Curriculum Vitae), czyli nasz życiorys. Często również oprócz CV musimy wysłać jeszcze list motywacyjny. CV to życiorys w którym podajemy nasze dane osobowe, ukończone szkoły, zainteresowania, doświadczenie zawodowe i wszelkie ważna dla pracodawcy dane. Dobre CV powinno również zawierać nasze zdjęcie, najlepiej w formie do dowodu osobistego, czyli z pół profilu. Znacznie ważniejszy jest jednak list motywacyjny. Jest to swego rodzaju krótki list do pracodawcy, w którym wyjaśniamy jakie mamy kwalifikacje i dlaczego chcemy pracować na danym stanowisku i to właśnie w tej firmie. List ten musi zdecydowanie posiadać formę oficjalną. Należy w nim wymienić wszystkie nasze doświadczenia i kwalifikacje, które będą pomocne przy wykonywaniu pracy na stanowisku na które aplikujemy. To właśnie list motywacyjny stanowi często główne źródło wyboru kandydatów. Po sposobie wypowiedzi można łatwo ocenić co reprezentuje sobą dana osoba. Zdecydowanie nie należy lekceważyć listów motywacyjnych.

Szukając pracy rozpoczynamy od przeglądania różnego rodzaju ogłoszeń. Wyszukujemy te, które interesują nas najbardziej i zaczynamy wysyłać do pracodawców nasze CV oraz listy motywacyjne. Jak się często okazuje to nie wszystko co nas czeka w drodze do znalezienia wymarzonej pracy. Często pracodawcy wybierają pewną grupę kandydatów i zapraszają ich na tzw. rozmowę kwalifikacyjną. Zazwyczaj rozmowy przeprowadzane są na poważne i odpowiedzialne stanowiska w firmie, choć nie jest to oczywiście regułą. Rozmowa kwalifikacyjna stanowi wtedy ostatni i zdecydowanie kluczowy etap starania się o pracę. Na tego typu rozmowy musimy zdecydowanie się przygotować. Należy zebrać jak największą ilość informacji o firmie w której chcemy pracować. Udając się na rozmowę należy zdecydowanie schludnie i czysto się ubrać, najlepiej na galowo. Bardzo ważnym jest, aby na taką rozmowę się nie spóźnić! Spóźniając się już pokazujemy jak obowiązkową osobą jesteśmy. Pracodawca będzie zadawał nam wiele pytań, na które powinniśmy udzielać pełnych i szczegółowych odpowiedzi. Dla wielu rozmowa kwalifikacyjna to jak ustana matura z języka polskiego. Stres potrafi ogłupić i wiele osób odpada. Na tym właśnie zależy pracodawcy, aby wybrać jedynie tych najlepszych.

Praca w mediach to niebywałe wyzwanie. Media nie tylko przekazują wiadomości, ale i kreują styl bycia. Dziennikarze w końcu to strażnicy prawości - więcej bowiem w Polsce afer i oszustw wykrywają media niż wszyscy stróże prawa razem wzięci (z CBŚ, CBA, UOP etc.). Praca dziennikarza jest trudna, co do tego nikt nie ma wątpliwości. Dobry dziennikarz nie ma przyjaciół - a jeśli, to ma ich bardzo niewielu. Dobry dziennikarz bowiem nie bywa stronniczy, nawet wtedy, gdy chodzi o jego kolegę. Dziennikarstwo to nie zawód, to swoisty styl bycia. Dziennikarz nie ma z góry ustalonych godzin pracy, nie ma wolnych weekendów. Musi być gotowy do działania 24 godziny na dobę. Przy tym wszystkim dziennikarz musi kierować się etyką, o jakiej w innych zawodach się nawet nie słyszy. Bez kozery można stwierdzić, że praca w mediach jest jednym z najtrudniejszych i najbardziej odpowiedzialnych zawodów świata.

Tagi: list, firma, media | Mapa strony

Najpopularniejsze

  • Kierownik jest to osoba zarządzająca sklepem. Kierownikiem staje się osoba, którą wybiorą właścicie...
  • Nie tylko kobiety męczą się typowymi dla menopauzy dolegliwościami. W życiu mężczyzn także pojawia ...
  • Kolejarz należy również do służb mundurowych chociaż jego praca różni się w znacznym stopniu od pra...

Wyjście z kumplami

Może nie jest to typowe hobby, a jedynie pewna forma spędzania wolnego czasu, ale trzeba i o tym wspomnieć. Otóż mężczyźni bardzo lubią wychodzić z kumplami na piwo. I to nie jedno. Chyba wiele kobiet widziało już swojego męża w bardzo złym stanie, g...