Młodzi, wykształceni i kompletnie nieprzydatni

Praca Wiele szkół oferuje dzisiaj kierunek dziennikarstwa. Zazwyczaj jest na niego dużo chętnych. Spróbować chcą osoby, które o tym fachu nie maja zielonego pojęcia. Jednak czas studiów jest bardzo przyjemny. Niewiele się robi i wydaje się, że młody człowiek znalazł to, czego szukał. Niestety, gdy kończy studia i szuka pracy w swoim wymarzonym zawodzie, okazuje się, że nikt go nie chce. Młodzi ludzie, choć dobrze wykształceni, bo maja szereg papierków, rzadko nadają się do jakiejkolwiek pracy. Jeśli ktoś prowadzi poważną gazetę czy telewizję nie może sobie pozwolić na marnowanie czasu na to, by wszystko pokazywać palcem. Młodym dziennikarzom często brakuje zapału i podstawowych umiejętności. Nie wiedzą o czym napisać, z kim porozmawiać i jakie zadać pytania. Jest to efekt tego, że zmarnowało się czas na studiach i w szkole średniej i już wtedy nie zaczęło się udzielać na łamach chociażby gazetki szkolnej. Często osoby bez papierka z tytułem magistra okazują się znacznie lepszymi dziennikarzami, bo posiadają pewien warsztat.

Praca dziennikarza nie sprzyja kontaktom rodzinnym. Reporter musi być zawsze na miejscu najważniejszych wydarzeń, dlatego czasami nawet w środku nocy czy obiadu z rodziną wyrusza, by coś zrelacjonować czy zdobyć informacje do napisania artykułu. Zazwyczaj godziny pracy nie są normowane. Teoretycznie to dobrze, bo dziennikarz sam ustala kiedy ma pracować. W praktyce wygląda to tak, że pracuje nieustannie i nie ma czasu dla rodziny. Dlatego, większość rodzin dziennikarzy często się rozpada. Wszystko z powodu częstych wyjazdów i nieobecności, a wtedy łatwo o rodzinie zapomnieć, zwłaszcza, gdy dzieje się coś ekscytującego. Niestety większość dziennikarzy, którzy są młodzi nie mają nawet czasu, żeby taką rodzinę założyć. Dlatego w większości są to osoby samotne, które nie mają nic do stracenia i chętnie rzucają się w wir dziennikarskiego śledztwa i odkrywają tajemnice. Jednak nie trzeba wcale zaniedbywać rodziny, czasami wystarczy wyłączyć telefon i zrezygnować ze świetnego tematu po to, by spędzić czas z najbliższymi.

Idea dziennikarstwa polega na tym, żeby przekazywać informacje. Mają one być rzetelne i prawdziwe. Ale to tylko założenia. Życie konfrontuje te fakty i pokazuje nam, że nie ma czegoś takiego jak prawda, bo wszystko zależy od punktu widzenia. Dlatego bardzo trudno przekazać rzetelne informacje. Dzisiaj jest to szczególnie trudne, bo od dziennikarzy wymaga się przede wszystkim atrakcyjności. Najlepiej sprzedają się informacje sensacyjne, które mogą być ubarwione, bo ludzie i tak to kupią i z całej siły uwierzą. Dziennikarze dzisiaj muszą się wymądrzać, przed kamerą i na papierze mają błyszczeć intelektem i przede wszystkim zwracać uwagę na siebie, a nie na treści, jakie przekazują. Dlatego w wiadomościach telewizyjnych toczy się walka na błyskotliwe odzywki, które często są po prostu żałosne i tandetne. Niestety nawet z informacji robi się dzisiaj wielkie przedstawienie. Wśród tych wszystkich ozdób tracimy jednak rzetelność i istotę tego, co w dziennikarstwie powinno się najbardziej liczyć. Bo w końcu nie interesuje nas osoba dziennikarza, ale wiadomość, jaką ludziom przekazuje.

Tagi: praca, ludzie, informacja | Mapa strony

Najpopularniejsze

  • Wiele osób chciałoby zostać dziennikarzami. Chociaż jest to niezwykle trudny i słabo opłacalny zawó...
  • Szkolenia z zakresu zarządzania personelem są bardzo wskazanym elementem rozwoju dla wszystkich osó...
  • Nie tylko kobiety męczą się typowymi dla menopauzy dolegliwościami. W życiu mężczyzn także pojawia ...

Porsche

Pierwszymi konstruktorami pojazdów elektrycznych była niemiecka marka Porsche.W 1925 roku Ferdynand Porsche powołał do życia Dr. Ing. h. c. F. Porsche AG. Wcześniej pracował przy konstrukcji pojazdów sportowych i zbudował Mercedesa Compressora Sport....