Niskie płace na życzenie

Praca Najniższe dopuszczalne wynagrodzenie jest kwotą regulowaną prawnie, wyliczaną na podstawie wskaźników mikro i makroekonomicznych. Niemniej jednak ciągle słychać niezadowolenie, że kwota ta jest zbyt niska. Winą za to obarcza się przepisy, co jest oczywistym absurdem, gdyż kwota minimalnego wynagrodzenia jest taka… jaką ustalili pracownicy. W interesie pracodawcy leży wydać jak najmniej. Zasada ta dotyczy także pensji pracowników. Skoro jednak pracownik za najniższą pensję godzi się pracować- najwyraźniej nie ma potrzeby wypłacania większego wynagrodzenia. Każdy chciałby zarabiać dwa razy więcej niż zarabia, ale warto zwrócić uwagę, że wówczas Ci, którzy dziś nie zarabiają średniej krajowej- po takiej hipotetycznej podwyżce wciąż nie będą jej osiągali, bo ona również wzrośnie. Sytuacja ta jest żywą ilustracją wiekowego przysłowia, które mówi, ze „apetyt rośnie w miarę jedzenia”. Wszelkie żądania podwyżek to ni mniej, nie więcej żądania przełożenia pieniędzy z jednej kieszeni do drugiej i są one dosłownie śmieszne, ponieważ kwestia wypłat jest też kwestią umowy zawieranej pomiędzy pracownikiem a pracodawcą. Umowa taka zaś podlega negocjacjom a nie okrzykiwaniu przy płonących oponach.

Po co odzież ochronna

Często niektóre elementy ubioru ochronnego mogą się wydawać kompletnie irracjonalne, zwłaszcza jeśli całość obserwuje się z pozycji niezaangażowanego w prace obserwatora. Niemniej jednak każdy element ubioru ochronnego ma jakieś zadanie do spełnienia, niezależnie czy będzie to kast robotnika budowlanego czy fartuch chemika. Najwięcej głupkowatych uśmiechów budzą kamizelki odblaskowe robotników pracujących przy pracach drogowych. Odnieść można wrażenie, że żaden z kierowców nigdy nie jechał pod słońce, i nie wie, że, zwłaszcza przy jaskrawym oświetleniu, obiekty na drodze są widoczne niezbyt dobrze. Dlatego kamizelki odblaskowe są obowiązkowym elementem ubioru nie tylko w nocy ale również za dnia. Również place budów traktuje się w całości jako miejsca niebezpieczne. Kaski oczywiście nie uchronią przed walącym się budynkiem, ale jeśli będzie to jedna deska- mogą uratować życie. Nie można uniknąć wszystkich wypadków, jednak przed wszystkimi, przed którymi tylko można- należy się chronić za pomocą wszystkich dostępnych środków. Brak zrozumienia dla norm ubioru BHP i lekceważenie jego zasadności może skończyć się tragedią, dlatego poważne firmy przykładają bardzo duża wagę do bezpieczeństwa swoich pracowników.

Odzież ochronna

Ostatnie lata przyniosły wielkie zmiany w zakresie odzieży ochronnej. W dużej mierze wynikało to z konieczności przystosowania polskiego prawodawstwa dla norm dyktowanych przez przepisy wewnętrzne Unii Europejskiej. Kładą one znacznie większy nacisk na bezpieczeństwo i higienę pracy niż dotychczas obowiązujące normy krajowe. Prawo dokładnie opisuje każdy element ubioru ochronnego podając przed jakimi uszkodzeniami ciała czy też, ogólnie rzecz biorąc, zagrożeniami dany element ubioru powinien chronić. Określone są również dla niektórych elementów stroju określone normy grubości, wytrzymałości, odporności na rozciągnie czy temperaturę oraz zginanie czy siłę uderzenia. Wszystko to ma zmienić pracę w bezpieczniejszą, co ułatwiłoby życie zarówno pracodawcom jak i pracownikom. Lekceważenie norma prawnych w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy może skończyć się poważnymi konsekwencjami w razie kontroli i jeszcze ostrzejszymi jeśli przyczyną wypadku w pracy będzie właśnie nieprzestrzeganie odpowiednich norm prawnych definiujących wymogi względem ubioru ochronnego. Do przestrzegania norm BHP, co warto zaznaczyć, zobowiązani są jednak nie tylko pracodawcy, ale również pracownicy we własnym zakresie.

Tagi: pracownik, norma, zakres | Mapa strony

Najpopularniejsze

  • Jest to niewątpliwie bardzo dobry wóz. Samochód Praga N niewątpliwie jest bardzo dobrym pojazdem. N...
  •  Sprzątaczka bardzo często pracuje bardzo ciężko, ponieważ sprzątanie nie jest najlżejszą pracą. ...
  • Przy pewnym stażu pracy zaczyna się zmęczenie.Na samym wstępie tego tekstu, który ma pokrótce omówi...

Mercedes

Mercedes to symbol samochodowy, a także jedna z najbardziej znanych i cenionych marek na całym świecie. Ojcami Mercedesa są Gottlieb Daimler i Karl Benz, którzy w 1890 roku w Cannstatt założyli firmę Daimler-Motoren-Gesellschaft. Długo szukano orygin...