Szef

Praca Z szefem to jest już tak, że ten zawsze ma rację - nawet wtedy, gdy jej nie ma. I kłócić się nie trzeba, bo jeśli nie zgodzimy się na warunki i propozycje szefa, to zostaniemy do nich zmuszeni. A lepiej niekiedy nie prowokować do konfliktów, bo jeśli takowe w pracy się zaczynają, to klimat robi się mało "sprzyjający". Często nie jest łatwo przełknąć "szefowską" zniewagę. Zwłaszcza wtedy, gdy jesteśmy wyspecjalizowani w danej pracy, a szef nie ma o tym bladego pojęcia. Nie przeszkadza to mu jednak w tym, by prawić nam swoje "mądrości" i nieustannie "radzić". I nawet jeśli wiemy, że szef się myli to musimy postępować zgodnie z jego wskazówkami. Niekiedy naraża to firmę na spore straty, ale to przecież szef... jego decyzje... i ego pieniądze. Nam najbardziej żal naszej fachowości i faktu, że jest ona podważana przez osoby niekompetentne. No ale ktoś szefem być musi i ktoś musi być tylko podwładnym.

Szefowie zawsze postrzegani są jako snoby, które mają kasę, bogatych rodziców, trochę szczęścia i zero umiejętności. W wielu wypadkach jednak ci szefowie nie są tacy głupi, na jakich wyglądają i jakich widzieć ich widzimy. I spory odsetek tych szefów jest skłonnych przyznać nam rację, jeśli podeprzemy nasza opinie logicznymi argumentami. Argumenty to wielka siła. Jeśli będziemy mieli wszystko czarno na białym i nie będziemy opierać się na domysłach, to na pewno zainteresujemy swoimi wnioskami szefa. Szef nawet wtedy, gdy nie do końca rozumie nasz tok myślenia potrafi liczyć, bo szef to istota, która o swój budżet potrafi zadbać. Jeśli dane transakcje nie będą opłacalne, nie tak bardzo jak liczył na to szef i jeśli mu to udowodnimy, to ten ryzykował nie będzie. Ważne jednak, by nie opierać się na przypuszczeniach. Takie argumenty to nie argumenty i bardziej narazimy się na śmieszność, niźli na posłuch i uznanie.

Szefowie bywają władczy, niektórzy wręcz terrorystyczni. Pamiętajmy, nie pozwólmy szefostwu wejść nam na głowę. Jeśli bowiem tak się stanie, to już nigdy nie wyjdziemy spod pantofla i zawsze będziemy w pracy poniewierani. W takich wypadkach musimy być stanowczy i twardo formułować sprawy. Oczywiście wszystko w granicach zdrowego rozsądku, jeśli bowiem zaczniemy stawiać absurdalne wymagania, to szybko będziemy musieli szukać innej pracy. Klucz tkwi w pewności siebie i w świadomości o własnych umiejętnościach. Jeśli czujemy, że nasza pozycja w firmie jest dobra, że jesteśmy cenieni - a wręcz niezastąpieni, to powinniśmy starać się wykorzystać taką sytuację. Nie zawsze chodzi tylko o podwyżki, ale i o urlopy w dogodnych terminach, finansowanie szkoleń, premie i inne dodatki płacowe. Jeśli damy się szefostwu stłamsić, to nigdy nie osiągniemy sukcesu w firmie, przez co stracimy szacunek dla samych siebie.

Tagi: praca, szef, opinia | Mapa strony

Najpopularniejsze

  • Relacjonowanie zawodów sportowych to jedna z najtrudniejszych spraw w dziennikarstwie. Z jednej str...
  • Jak było wcześniej powiedziane korzystne z komputera ma także szkodliwe skutki? Komputer jest niezw...
  • Praca grafika komputerowego nie jest nudna, to trzeba przyznać. Bardzo dobrze, kiedy jeszcze osoba ...

Praga ED 250

nakomity motocykl. Motocykl Praga ED 250 nie jest już produkowany, chociaż trzeba otwarcie przyznać, iż od stosunkowo dość niedawna nie jest on już produkowany. Mimo wszystko jest to naprawdę bardzo wartościowy motocykl. Zwykłym ludziom w dzisiejszyc...