Zawód

Praca Jeśli wszyscy wybierali by dobrze płatny zawód bo ważniejsze są pieniądze w przyszłości niż marzenia, to powinniśmy w niedługim czasie żyć w takiej utopi. Ale czy do końca? Co wówczas chociażby z osobami np. niepełnosprawnymi czy dziećmi z domów dziecka? Nie ma nauczycieli specjalnych, bo ten zawód nie jest dobrze płatny, nie ma pedagogów, ba nie ma żadnych nauczycieli bo zarobki polskiego nauczyciela po studiach są marne. A takie przykłady zawodów można mnożyć. Moim zdaniem taka byłaby wizja przyszłości gdyby nagle wszyscy zaczęli wybierać dobrze płatny zawód zostawiając gdzieś marzenia całkiem na boku. Owszem czasem wybór jest konieczny ale nie zawsze musi się to wiązać z kwestią finansową. Nie przeczę bez pieniędzy nie da się żyć, są one potrzebne. Ale nie podzielam bynajmniej poglądu, ze muszę wybrać: albo marzenia albo kasa, bo co z tego jeśli będę mieć kasę ale nie będę robić tego co lubię? Zawód, który wykonuje się bez żadnego zaangażowania to żaden zawód i właściwie to wstyd, że się tak pracuje jakby się w ogóle nie pracowała, albo żyć tak jakby się w ogóle.

Ja nie mówię o tym aby studiować jeden kierunek dla kasy a drugi dlatego, że czymś się interesuję. Tylko chodzi mi o to, że jeśli wszyscy zaczęli by studiować tylko i włącznie kierunki, po których praca jest dobrze płatna, to co z tego by wynikło? W krótkim czasie zabrakłoby wiele zawodów, które są mniej płatne ale potrzebne. Ja po prostu nie widzę tutaj sensu wyboru: kasa albo marzenia. Bo jeśli ktoś jest nastawiony tylko i wyłącznie na kasę, i nie ważne, że będzie wykonywał zawód, który nie będzie go interesował jego sprawa. Ale dlaczego ma się taką szansę odbierać osobie, która nie chce żyć tak jak pierwsza? I nie chodzi mi tutaj o studiowanie równocześnie dwóch kierunków, tak jak podałaś przykład informatyki dla kasy i filozofii z zamiłowania. Bo to dla mnie także bez sensu. Wówczas może studiować sobie filozofię na własną rękę w domu, bo i tak wiadomo, że będzie wykonywał zawód informatyka, bo z tego będzie czerpać korzyści. Studenci zastanawiają się nad wyborem studiów w dużej mierze w kontekście dalszej pracy po studiach, czyli czy im dany kierunek pomoże w czymś czy tylko będzie to studiowanie dla przyjemności.

Każdy kiedyś musi iść do pracy, nie ma zmiłuj w tej kwestii. Jaką pracę wybrać, kiedy skończy się nienawistną wobec całego świata szkołę? Cóz, to na pewno zależy od kwalifikacji oraz chęci każdego z nas. Ci, którzy skończyli upragniony kierunek studiów, nie mają w ogóle z tym problemu. Oczywistą sprawą jest, że jeśli ktoś skończył studia, które mu się podobają, powinien iść do pracy adekwatnej z jego wykształceniem. Jeżeli skończyłeś wzornictwo - nie ma wyjścia, idź na posadę grafika komputerowego. Jeżeli jesteś absolwentem uczelni z kierunkiem informatycznym - idź koniecznie na administratora, programistę komputerowego lub innego kowboya klawiatury. Jeżeli natomiast skończyłeś humanistyczny wydział powinieneś z całą pewnością pozostać przy adekwatnym do tego zajęciu, czyli pracować w bibliotece albo zająć się dziennikarskim rzemiosłem. Jednak, jak wiadomo, nie każdemu udaje się zakończyć studia, nie każdy ma pasję, którą mógłby połączyć z pracą. Co wtedy? Jak sobie poradzić z tym fantem? Oto kilka podpowiedzi jak w przerwach od pracy dorabiać na boku, by żyło się ciekawiej i milej. Zastanawia was, na czym może polegać praca dorywcza w domu? Właśnie tym się teraz zajmiemy. Praca chałupnicza, bo tak właśnie nazywamy ten rodzaj pracy dorywczej, może mieć dwie formy - pracy manualnej i umysłowej. W tym pierwszym przypadku mamy do czynienia z zajęciami począwszy od składania długopisów, po rękodzieło, czasem stanowiące prawdziwą sztukę. Z kolei praca umysłowa może być po prostu pisaniem na zamówienie artykułów prasowych, jak i tak zwaną pracą przez telefon lub przy komputerze, na przykład przy pisaniu stron internetowych lub przepisywaniu tekstów. Dużą zaletą takiej pracy jest to, że... po prostu nie musimy nawet wychodzić z domu.

Tagi: sens, kierunek, zawód | Mapa strony

Najpopularniejsze

  • Kiedy wychodzimy do centrum miasta, co co chwile natykamy się na ulotkowiczów wpychających w nasze ...
  • Czasami matki zostawiają swoje dzieci razem z ojcem i ruszają w świat. Jest to o tyle dziwne, że ta...
  • Jest to niewątpliwie bardzo dobry wóz. Samochód Praga N niewątpliwie jest bardzo dobrym pojazdem. N...

Praca po znajomości

Praca po znajomości? Owszem - to wciąż najbardziej popularna metoda zatrudniania w Polsce. O ile w przypadku zwykłych prac fizycznych jest to jedynie forma pomocy i nie budzi w nas zażenowania. ale kiedy widzimy, że w ten sposób zatrudniani są urzędn...