Po co był zdun?

Praca Dawno temu zdunowie nie byli wyodrębnionym zawodem. Budowa pieców kaflowych i chlebowych zajmowali się zazwyczaj garncarze, natomiast kominki w pałacach i willach były dziełem budowniczych. W połowie XIX wieku zduństwo się wyodrębniło, zdunowie założyli swój cech rzemieślniczy i na potęgę zajmowali się piecami, kuchniami, piecami chlebowymi. Zawód ten cieszył się uznaniem przez niewiele ponad sto lat. Dziś bowiem znów stracił na znaczeniu,. Zduna dziś trudno już spotkać i nie wydaje się, by ten zawód na powrót zyskał na sławie i popularności. Powód? Wszechwładna technika. Dziś chleb i inne pieczywo zazwyczaj piecze się w piecach elektrycznych. W domach stosujemy ogrzewanie centralne - gazowe i elektryczne wielu z nas ciepłe grzejniki żeliwne zawdzięcza ciepłowniom osiedlowym. Piece kaflowe z naszymi domami już dawno się pożegnały, gdzieniegdzie zdarzają się takowe na wsiach, ale i tam zdunowie nie są aż tak przydatni. Bowiem piece te są już tylko ozdobą, rządzą bowiem grzejniki i piece CO.

Krawcowie się jeszcze zdarzają. Zdarzają się też zakłady krawieckie, dobrych krawców jednak jak na lekarstwo. Tego zawodu już się nie szanuje, teraz królują second handy - czyli cuchy z drugiej reki i butiki, które aż kipią od tanich szmatek szytych masowo przez zakłady szwalnicze. Krawcowie zazwyczaj służą nam teraz do wymiany suwaka w spodniach lub doszycia brakującego guzika. Mało kto wybiera się do krawców, by ten wziął miarę i uszył oryginalne spodnie, suknię, czy inną część garderoby.Jeszcze w poprzedniej dekadzie, za czasów szkół zawodowych zdarzały się klasy o krawieckim profilu. Dziś jednak to rzadkość. Polska edukacja uparła się na licea profilowane, które nie uczą żadnego zawodu. A w kierunkach takich jak krawiec, nikogo się już nie kształci. Niestety butikowe cuchy także nie są najwyższej klasy. Zazwyczaj po kilku praniach bluzki nadają się co najwyżej na ścierki do podłogi. Kolory szybko blakną, spodnie się przecieraja.

Kominiarz to jeden z najbardziej oryginalnych zawodów ubiegłych stuleci. Swoją specyfikę pracy kominiarze zawdzięczają dość specyficznym szatom i temu, że chodzili oni umorusani sadzą. Kominiarz wszak zajmował się problemowymi kominami, ich czyszczeniem i ewentualnym przepychaniem.Dziś kominiarzy najczęściej widujemy w bajkach dla dzieci. Nie oznacza to, że ten zawód całkowicie wymarł. O nie. Dzisiejszy kominiarz jednak musi wykazywać się zgoła innymi umiejętnościami. Do tego nie musi przyodziewać klasycznych szat kominiarskich. Współczesny przedstawiciel tego zawodu zajmuje się przede wszystkim sprawami czysto budowlanymi. A więc wsparciem podczas przygotowywania projektu budowlanego, kontrolą wentylacji w szybach kominowych, a także samym odbiorem budowy i akceptacja na zamieszkanie w danym lokalu. Na pewno taka forma zawodu kominiarza, jaką pamiętamy jeszcze z czasów głębokiego socjalizmu już do nas nie wróci.

Tagi: zawód, zdun, kominiarz | Mapa strony

Najpopularniejsze

  • Nie tylko kobiety męczą się typowymi dla menopauzy dolegliwościami. W życiu mężczyzn także pojawia ...
  • Ojcowie, których żony zostawiły samych z dziećmi najczęściej jednak udają się do psychologa. Jest t...
  • Kolejny samochód ciężarowy. Samochód Praga RV jest już trzecim i jednocześnie ostatnim w naszym zes...

Jak się przygotować?

Gdy wybieramy się do danego przedsiębiorstwa na rozmowę kwalifikacyjną warto przygotować się na kilka pytań.Przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej powinni w dużej mierze zależeć od tego, gdzie będziemy chcieli pracować. Jeśli bowiem przyjdzie nam s...