Nie każdy zna prawo

Praca Prawnik to jeden z tych zawodów, do którego mamy niewielkie zaufanie. Dlaczego? Prawnicy zazwyczaj noszą wysoko głowę. Nie utożsamiają się z pospólstwem. Prawnicy są bogaci, żyją wystawnie - mają okazale domy, jeżdżą wysokiej klasy samochodami. A zarabiają... na biednych ludziach, na kontrowersyjnych poradach.Wielu prawników, którzy uzyskują tytuł doktora czy nawet profesora tak naprawdę o prawie wie niewiele. Dlaczego?Głównie dlatego, że prawo jest niezwykle obszerne. To przecież prawo autorskie, karne, cywilne... gałęzi rozwoju prawa jest mnóstwo. A co ciekawe, tytuły naukowe prawnicy robią sobie nie z konkretnych specjalizacji obowiązującego prawa, ale z jego historii. Nikt nie pyta, z czego wziął się doktor nauk prawniczych. Ale przed nazwiskiem ładnie to wygląda. Doktorat z prawa nie oznacza jednak, ze dany prawnik wie cokolwiek na temat współczesnego prawa. Niestety coraz częściej zdarza się tak, że prawnicy o prawie słyszeli tylko pobieżnie, a sami mają wiedzę tylko o prawie starożytnym, które nijak nie ma się do współczesnego świata.

Dziedzin prawa jest wiele, wielu jest także prawników. Prawników można dzielić wedle nabytej specjalizacji, wedle tego, czym się zajmują i w jakich kręgach prawa się poruszają. Prawnikami są sędziowie, którzy orzekają o winie. Ci z kolei dzielą się na sędziów sądów: karnego, rodzinnego, pracy, cywilnego. Prawnicy to również prokuratorzy, czyli oskarżyciele w sprawach karnych. To ci, którzy wraz z policją zbierają materiały dowodowe przeciwko złoczyńcom.Najbardziej znani nam prawnicy to adwokaci. Ci, którzy starają się nam pomóc kiedy popadamy w kłopoty. To również radcy, których zadaniem jest rozwiewanie naszych prawnych dylematów. To również doradcy do spraw finansowych - jak w przypadku prawa skarbowego.Jak wiele jest dziedzin prawa, tak wielu jest prawników. Każdy z nich specjalizuje się w konkretnym dziale prawa, aby być skuteczniejszym i bardziej efektywnym w świecie prawa. Co oczywiście nie gwarantuje, iż rzeczywiście tak jest. Wielu prawników przez aplikacje przechodzi dzięki koneksjom, a nie faktycznej wiedzy i umiejętnościom.

Z prawnikami to jest tak, że każdy z nich ma swój pogląd na daną sprawę. Często poglądy te są diametralnie różne. Co prawnik to opinia - jak mówi powiedzenie. Wszystko bowiem zależy od interpretacji zapisu prawa. Interpretować kolejne paragrafy można na rozmaite sposoby. A samo prawo to nic innego, jak przysłowiowe szukanie dziury w całym. Każdy przepis da się obejść, zawsze można obejść go bezkarnie. To od mądrości prawnika często zależy nasza wygrana przed wymiarem sprawiedliwości.Prawnik to taki człowiek, który musi znać nie tyle same zasady prawnicze, co wiedzieć, jak konkretne paragrafy obejść. Jeśli prawnik jest błyskotliwy, to może dochodzić do scen jak w filmie - prawnik może nas wyciągnąć z przysłowiowego szamba. Dobrych prawników w Polsce jednak wielu nie ma. Do palestry bowiem przyjmuje się nie ludzi błyskotliwych, ale takich, którzy mają odpowiednie rodzinne koneksje. Prawnikami w naszym kraju zostaje się po znajomości, a nie nie przez wzgląd na znajomość prawa.

Tagi: prawo, prawnik, przepisy | Mapa strony

Najpopularniejsze

  •  Higiena w pracy nie opiera się jedynie na sprzątaniu po zakończeniu pracy, ale przede wszystkim ...
  • Do służb mundurowych zaliczamy głównie zawody policyjne i wojskowe. Praca w tego rodzaju służbach w...
  • Kolejarz należy również do służb mundurowych chociaż jego praca różni się w znacznym stopniu od pra...

Komputer

Komputer jest urządzeniem, które daje nam dziś wiele możliwości. Komputer stał się popularny stosunkowo niedawno. Jeszcze dwadzieścia lat temu byli ludzie, którzy nie wiedzieli, czym jest, zaś dziś nie wyobrażają sobie bez niego życia. Powstaje coraz...